Nordic Walking: Komplexní sport pro každého

Jakákoli pravidelně vykonávaná fyzická aktivita přináší výhody pro naše zdraví a kondici. Každý sport je však něčím specifický a tím je odlišný také jeho vliv na náš organismus. Některé sporty zlepšují vytrvalost, jiné pomáhají získat sílu, flexibilitu, rovnováhu nebo koordinaci. Nordic walking je aktivita, která v sobě kombinuje všechny tyto vlastnosti a přispívá tak ke komplexnímu rozvoji celého těla. Dále má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém a je také ideální na relaxaci a psychický odpočinek. Ráda bych vám nyní tento sport představila blíže.

Petra Píšová
28/03/2020
Představení sportu

VLIV NORDIC WALKINGU NA ORGANISMUS

Co to vlastně je nordic walking? Možná by se mohlo zdát, že se jedná o pouhé procházky s holemi. Tak jednoduché to ovšem není. Díky holím a vhodné obuvi se vám podaří synergicky propojit horní a dolní polovinu těla, kdy díky zapojením rukou a středu těla pomáháte nohám. Ty pak dokážou značně zrychlit krok a vaše srdce se dostává do aerobní zátěže, což na něj má velice pozitivní vliv. Střídání dynamických a pomalejších fází pohybu, který je ještě podpořen holemi, speciálně navrženými pro tento sport, pomáhá zlepšovat také kapacitu plic a celkově i celý krevní oběh. Časté praktikování tohoto sportu je vynikající benefit pro naše zdraví a skvělý způsob, jak trvale zhubnout

Není mnoho outdoorových sportů, které by v sobě spojovaly skvělé kardio cvičení a zároveň zapojovaly tolik svalů v těle jako právě severská chůze. Díky rytmickému pohybu rukou i nohou pracuje při praktikování nordic walkingu i střed těla, svaly okolo páteře a stabilizační svaly. To pomáhá se správným držením těla a k vzpřímené postavě bez hrbení.

Kromě potěšení z aktivity na čerstvém vzduchu je nordic walking vynikajícím způsobem, jak předcházet některým nemocem a zůstat fit. Jedná se především o tyto nemoci a problémy:

– Diabetes typu II, vysoký cholesterol

– Arteriální krevní tlak

– Kvalita života astmatiků

– Klidová tepová frekvence

– Posílení kostí a prevence osteoporózy

A kdo může nordic walking provozovat? No přece všichni. Bez rozdílu věku, pohlaví či zkušeností. Tento sport je také vstupenka do světa sportu pro sportovce trpící obezitou nebo pro seniory, kteří si přejí udržet vitalitu. Je to proto, že severská chůze není tak dynamická jako například běh, zároveň šetří klouby díky holím a speciálně tlumeným botám na nordic walking. Sami si můžete určit své tempo. 

V Česku se můžete připojit do nespočet klubů nabízejících několik typů workshopů a vycházek, dle vaší úrovně. Nebo si můžete zasportovat samostatně. Důležité je být řádně vybaven a pevně ovládat základy práce nohou a holí. A z cen vybavení vám také nemusí vypadat vlasy.

Hole se dají použít, kromě chůze, také jako fitness příslušenství. S jejich pomocí lze provádět kompletní strečink před chůzí a také mobilizační cviky na celé tělo.

VYBAVENÍ

Už jsem vás navnadila na pořádný nordic walkingový výšlap? Tak se pojďme ještě podívat na vybavení, které potřebujete. Další velkou výhodou nordic walkingu je, že toho opravdu není moc a dá se začít i s minimální investicí. Mezi základní a nejnutnější vybavení patří:

Hole – Nordic walkingové hole jsou navrženy tak, aby vás poháněly vpřed a přenesly tak část zátěže z nohou na ruce. Pohyb holí zlepšuje přirozenou chůzi a procvičuje svaly ramen, paží, břicha, ale také hýždě a stehna. Na rozdíl od turistických holí během nordic walking hole směřují dozadu a tím usnadňují pohyb vpřed. Díky použití holí na nordic walking tělo zlepšuje svou ohebnost, rovnováhu a celkovou koordinaci paží a nohou.

Boty – Nordic walkingové boty jsou v první řadě velice pohodlné a dobře odpružené. Konstrukce boty umožňuje plynulý přechod od paty přes střed a odraz od špičky chodidla. Během celého tohoto pohybu maximálně šetří vaše kotníky a kolena právě díky prvotřídnímu tlumení. Doporučuji zvolit botu s hrubším vzorkem na podrážce, aby vám lépe přilnula k povrchu, po kterém chodíte. Specifickým prvkem obuvi pro nordic walking je vnitřní ponožka zakomponovaná do obuvi, aby se vám dovnitř nedostaly kamínky ani písek. Dále také kapsička na jazyku k uložení tkaniček, aby se nerozvazovaly.

Dalším vybavením, které bych určitě doporučila, je oblečení na nordic walking, které vás udrží v suchu i během náročných tréninků, zajistí vám tepelný komfort v chladných měsících a díky pružným materiálům vás nebude omezovat v pohybu

Co se týče doplňků, zde bych chtěla vyzdvihnout krokoměry, které vám pomohou měřit  výkony a vy tak uvidíte vaše zlepšení, dále batůžek na přenos pití či nejnutnějšího vybavení nebo speciální sportovní pouzdro na telefon na paži.

Můj tip: Hole se dají použít, kromě chůze, také jako fitness příslušenství. S jejich pomocí lze provádět kompletní strečink před chůzí a také mobilizační cviky na celé tělo.

Zde bych se s vámi rozloučila a popřála vám spoustu našlapaných kilometrů. Jsem si jistá, že jakmile nordic walking ochutnáte, nebudete chtít přestat. Kdyby na vás přeci jen dolehla krize, podívejte se na můj článek 7 tipů jak zůstat motivovaný během nordic walkingu.