Jak zlepšit své dovednosti ve stolním tenisu

Ať už hrajete pro zábavu nebo s vyššími ambicemi, připravili jsme pro vás pár tipů, které vám pomohou zlepšit vaše dovednosti ve stolním tenise. Pojďme na to!

Team Decathlon
10. 4. 2025
Rada

Stolní tenis je velmi populární sport, který vyžaduje určité znalosti, výdrž, obratnost a mnoho dalšího. Neexistují žádné limity, kam až můžete dojít, a jako soutěžní sport představuje velkou výzvu. Začnete osvojováním si základů a dojdete až k pečlivě mířeným úderům, při kterých se soupeř zapotí. Všechno je to o odhodlání a soustředění.

Jak se zlepšit ve stolním tenisu

Stolní tenis, zdánlivě jednoduchá hra, skrývá nekonečné možnosti pro zdokonalování. Ať už jste rekreační hráč, který chce porazit kamarády, nebo ambiciózní sportovec s touhou po medailích, cesta k mistrovství začíná vždy stejně. Nečekejte zázraky přes noc, ale s trochou trpělivosti, odhodlání a správným vedením se můžete propracovat na úroveň, o které se vám dosud ani nesnilo.

Pořiďte si dobré vybavení

Stejně jako u každého sportu, vše začíná správným vybavením. Je jedno, zda plánujete brát stolní tenis velmi vážně nebo chcete mít co nejlepší start. Tak jako tak budete potřebovat spolehlivou pálku a míčky. Internet je plný článků na téma, jak vybrat pingpongovou pálku, tudíž stačí trochu pohledat. Případně se můžete zeptat i zkušenějších hráčů nebo se poradit s pracovníky prodejny, v níž si budete pálku vybírat.

Pálka na stolní tenis

Pro začátečníky se často doporučují hotové pálky –⁠ nic neupravujete, nelepíte, prostě vytáhnete z obalu a jdete hrát. Tyto pálky jsou vhodné na seznámení se se základními údery a pravidly hry. Pokud se však rozhodnete posunout svou hru na vyšší úroveň, doporučujeme zvážit nákup komponentů pálky zvlášť –⁠ říká se tomu lepená (sestavovaná) pálka.

Pálka vhodná pro začátečníky by měla nabízet větší sweet spot, aby byla shovívavější při podáních a úderech, a pomohla vám dostat míček přes síť. Jde o optimalizaci vaší kontroly nad pokročilejšími rotacemi. To vám pomůže nejprve si osvojit základy, včetně techniky, než postoupíte na agresivnější a útočnější styl hry.

Pokročilejší hráči už mohou začít uvažovat o sestavení vlastní pálky. Komponenty, které k tomu budete potřebovat: potah a dřevo.

Potahy mohou umožňovat lepší rotaci, nabízet větší kontrolu nebo upřednostňovat rychlost. Záleží na vašich preferencích. Dřevo je na tom podobně; můžete si vybrat z různých druhů, které se liší hmotností, některé nabízejí útočnější hru, jiné obrannou a jiné

Pokročilejší hráči si mohou zvolit potahy a dřeva, které nabízejí rozumnou kontrolu, ale větší rychlost než klasické pálky pro začátečníky. To pomůže jemně postoupit na vyšší úroveň.

Experti již mají svou vlastní pálku a znají dokonale každou část. Se zvyšující se hráčskou úrovní je tedy dobré otestovat širší škálu potahů i dřev vlastní rukou. Získáváte tak zkušenosti, budujete si vlastní preference a jednoho dne budete vědět naprosto přesně, jakou pálku máte v ruce i proč je sestavena tak, jak je sestavena.

Nakonec se ujistěte, že vámi zvažovaná hotová pálka nebo součásti k jejímu sestavení mají schválení ITTF. To znamená, že vybavení dostalo zelenou od mezinárodní organizace a nabízí slušnou kvalitu.

Dovednosti a technika ve stolním tenise

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat hned teď, abyste zlepšili své dovednosti a techniku ve stolním tenisu. Jedním z nejdůležitějších aspektů soutěžního stolního tenisu je pečlivě sledovat pálku soupeře, abyste viděli, kdy a jak se dotkne míčku. Pozorováním bodu kontaktu zjistíte, kam bude míček směřovat, abyste se připravili na správnou reakci. Zde je takový malý základní návod, jak předvídat rotace, které na vás soupeř pošle.

Úder pálkou zdola nahoru – horní rotace (topspin)

Úder pálkou zhora dolů – spodní rotace (backspin)

Úder pálkou zleva doprava – pravá boční rotace

Úder pálkou zprava doleva – levá boční rotace

Rotace můžete kompenzovat úhlem pálky. Zde je další malý návod, jak naklonit svou pálku, abyste lépe čelili rotacím:

Horní rotace: Nakloňte pálku dolů a dotkněte se míčku nad jeho středem.

Spodní rotace: Nakloňte pálku nahoru a dotkněte se míčku pod jeho středem.

Pravá boční rotace: Nakloňte pálku doprava a dotkněte se míčku nalevo od jeho středové osy.

Levá boční rotace: Nakloňte pálku doleva a dotkněte se míčku napravo od jeho středové osy.

Samozřejmě ani s návodem s nevyhnete nutnosti se vše naučit v praxi. Ale budete už alespoň teoreticky vědět, jak na to.

Jak na podání

Správné podání je ve stolním tenise zásadní a každý hráč by se měl zajímat o to, jak pracovat na svém podání, aby získal rychlou výhodu nad svými soupeři.

Na otázku, jak podávat ve stolním tenise, lze odpovědět několika způsoby. Začněme základy:

Držte míček v otevřené dlani. Nedržte míček prsty, abyste zajistili, že během vyhození nedojde k rotaci.

Vyhoďte míček svisle za bílou koncovou čarou stolu. Při kontaktu se nenaklánějte přes stůl.

Zajistěte, abyste míček vyhodili alespoň do výšky 15 cm po co nejrovnější ose, než jej zasáhnete.

Poloha prstů na rukojeti pálky ovlivňuje kontrolu nad úderem a rotací míčku. Při standardním kyvadlovém podání (pálka se při něm pohybuje podobně jako kyvadlo) pohybujte prostředníčkem, prsteníčkem a malíčkem a upravujte úchop rukojeti pálky, dokud nepodpoří potah. To vám poskytne větší kontrolu.

Přesunutím levé nohy tak, aby byla vedle levého rohu stolu, získáte postoj, který vám umožní vidět míček rovnoběžně s koncovou čarou stolu. Umístěte pravou nohu několik centimetrů za levou směrem pryč od stolu. Před podáním se nakloníte dopředu, čímž přenesete váhu na levou nohu, a pravé rameno dáte za levé. Tento postoj vám pomůže udělat lepší a na rotaci silnější podání, a zároveň skrýt směr podání.

Když vyhodíte míček, posunete pravé rameno dopředu a levé rameno dozadu. Při úderu se pálkou přejetím po levé straně míčku vytvoří boční rotace.

Běžné typy podání

Sekané podání: Má spodní rotaci a způsobuje, že se míček po odrazu od stolu mírně vrací zpět, proto se toto podání snadno udržuje krátké a soupeř má potíže s útočným protiúderem. Sekané podání můžete provést forhendem nebo bekhendem; udeřte jemně pod míček pohybem zezadu dopředu, jako byste míček chtěli přeseknout, tím vytvoříte spodní rotaci. Síla kontaktu pálky s míčkem ovlivňuje délku podání. Čím lehčí a jemnější je kontakt, tím kratší bude podání.

Kyvadlové podání: Stejné nastavení a pohyb úderu jako u sekaného podání, ale s tím rozdílem, že u kyvadlového podání se pálka dotýká míčku více ze strany, čímž vzniká boční rotace. Pokud jste pravák, dotkněte se míčku na levé straně s úhlem nahoru nebo dolů pro horní nebo spodní rotaci spolu s boční rotací.

Reverzní kyvadlové podání: Opak kyvadlového podání s rozdílem úderu; udeříte do míčku v opačném směru pro opačnou boční rotaci. Vaše pálka by se měla pohybovat zleva doprava.

Lopata: Podání lopatou je podobné reverznímu kyvadlovému podání, protože produkuje stejný typ rotace a nastavení je velmi podobné. Klíčový rozdíl mezi těmito dvěma je však v tom, že reverzní kyvadlové podání produkuje rotaci především z vašeho zápěstí, zatímco lopata využívá především předloktí. Vzhledem k tomu je podání lopatou pro některé hráče snadněji proveditelné a umožňuje jim jednodušeji obměňovat typy rotací.

Duch: Tento typ podání klade důraz na maximální spodní rotaci. Technika spočívá v jemném, ale rychlém doteku pálky pod spodní část míčku. Klíčové je provedení v těsné blízkosti stolu, a minimalizace odrazu od vlastní poloviny stolu. To má za následek, že míček se s jemností odrazí od soupeřovi poloviny stolu, ale s masivní spodní rotací, jež míček vrátí nazpět k síti.

A to je vše. Věříme, že vám tyto tupy pomohou lépe reagovat, podávat a vůbec se ve stolním tenisu zlepšovat. Pamatujte, že jde především o soustředění a o praxi. Naučit se sledovat soupeřovy údery a nabídnout mu odpovídající reakce je polovina úspěchu. Přejeme mnoho úspěchů na vaší cestě k mistrovské úrovni.