Jak vybrat plaveckou čepici

Člověk by řekl, že výběr plavecké čepice je samozřejmost, nad kterou nemusí vůbec přemýšlet. Samozřejmě, že to není žádná věda, ale určitě je dobré vědět, že všechny čepice nejsou stejné – liší se například použitými materiály. Téměř ve všech vnitřních bazénech je tato součást plaveckého vybavení povinná, proto se v tomto článku podíváme, jak ji správně vybrat.

Tereza Martinovská
09/06/2021
Rada

ÚČEL PLAVECKÉ ČEPICE

Plavecké čepice rozhodně nejsou určeny jen pro závodní plavce nebo jen na plavecké závody. Slouží především k sepnutí vlasů, aby při plavání nepřekážely, a současně je chrání před poškozením chlorem a udržují je v suchu. Používání plaveckých čepic je důležité i z hygienického hlediska a zamezuje také zanesení bazénu. Některé bazény a plavecká centra proto vstup bez plavecké čepice ani nepovolují.

VÝBĚR PLAVECKÉ ČEPICE

Čepice se zpravidla dělí na dětské a dospělé, avšak hlavním parametrem je obvod hlavy. V potaz je třeba brát také objem vlasů uživatele. Toto základní rozdělení je tedy spíše orientační – i dospělý člověk může mít dětskou čepici, pokud má malý obvod hlavy, a naopak dítě s objemnými vlasy může potřebovat čepici pro dospělé. Dětské čepice nejsou nijak věkově ohraničené, takže zejména pro mladé slečny s dlouhými hustými vlasy je lepší zvážit dospělou velikost. 

Při zkoušení se dívejte hlavně na to, jak čepice zakrývá hlavu a vlasy. Ukazatelem správné velikosti nejsou uši – primárním účelem čepice totiž není je zakrýt. Čepice musí pokrývat celý obvod hlavy, nesmí klouzat a nesmí propustit vodu k vlasům. Pro ucpání uší můžete využít například špunty do uší

MATERIÁL

Druhým parametrem je materiál čepice. Existují tři typy: silikonové, látkové a kombinace obou, tedy látkové se silikonovým potahem. Žádná z čepic není zcela nepropustná, kolem uší se trocha vody k vlasům pravděpodobně dostane. Nepropustnost čepice záleží především na materiálu. 

Silikonové čepice – tento materiál udrží vlasy v suchu nejlépe. Nevýhodou však může být nepříjemné tahání a celkově horší pohodlí a obtížnější nasazování. Tyto nevýhody však převažuje nejlepší funkčnost. 

Látkové čepice – nasazování těchto čepic je o poznání snazší a na hlavě bývají příjemnější. Jsou však plně propustné a jejich hlavní účel je spíše sepnutí vlasů než praktičnost a funkční parametry.

Látkové čepice se silikonovým potahem –kompromis mezi oběma materiály. Tento typ má výhody látkové čepice, tedy snadné nasazování a pohodlnější nošení, ale i některé její nevýhody, hlavně mírnou propustnost okolo uší, kde čepice tolik netěsní. Na zbytku plochy hlavy, která je čepicí krytá, je však těsná a nepropustná. 

NASAZENÍ ČEPICE

Ze tří uvedených materiálů plaveckých čepic se nejhůře nasazuje čepice silikonová. Existuje několik způsobů, jak čepici co nejsnáze nasadit. Prvním je přiložit čepici na čelo a pomocí obou rukou ji přetáhnout na týl. Dá se také naopak přiložit na týl a přetáhnout dopředu na čelo. 

Dalším způsobem, který může být snadný hlavně pro uživatele, kteří nemají mnoho vlasů, je roztáhnout čepici rukama, natáhnout ji kolem uší a ruce zase vytáhnout. Dlouhé vlasy je dobré stáhnout do culíku nebo drdolu a pokud i tak špatně drží, je možné použít i druhou čepici. 

Tímto krátkým návodem na rychlé nasazení zakončujeme představení plaveckých čepic. Pokud již máte tuto pomůcku vybranou, ale sháníte ještě další plavecké vybavení, můžete se podívat třeba na náš článek Jak vybrat dámské plavky. A pokud už jste vybaveni, ale chcete se pořádně připravit na letní plavkovou sezónu, můžete se inspirovat článkem Jak zhubnout do plavek!