Jak vybrat kulečníkový stůl

Kulečník patří mezi velmi oblíbené sporty ve Velké Británii, východní Asii a USA. Jedná se o hru, kde o vašem úspěchu či neúspěchu rozhodují milimetry. U začátečníků je klíčové správné vybavení, díky kterému si rychleji vytvoříte potřebný cit pro hru. Pokročilí a zkušení hráči už hledají vybavení, které splňuje jejich vysoké požadavky nezbytné pro posunutí kulečníkových dovedností na vyšší úroveň. Abyste si vybrali co nejlépe, hodí se mít o kulečníkových stolech alespoň pár základních informací. Tak pojďme na to!

Jiří Kubiš
9.4.2024
Rada
V první řadě je třeba si ujasnit, jaký typ kulečníkového stolu hledáte a co od něj očekáváte, protože variací kulečníku je mnoho. Mezi nejdůležitější kritéria patří například velikost stolu a kapsy. Pakliže Vás nejvíce naplňuje ten pocit, když trefíte poslední kouli do kapsy dříve, než tak učiní váš soupeř, zvolíte jistě stůl s kapsami. Pokud si s přáteli více užíváte „taktickou bitvu“ než trefování koulí do kapes, mohl by pro Vás být ideální stůl na karambol. Při hraní karambolu se počítají dotyky koulí mezi sebou.

Velikost stolu

Při výběru velikosti kulečníkového stolu je nejdůležitějším kritériem zkušenost hráče. Velikost se zpravidla udává ve stopách (ft) a nejčastěji se můžete setkat se stoly velikosti 7 ft a 8 ft, které ale vyžadují velký prostor. Ostatně jsou stoly této velikosti běžně dodávány i do podniků. Setkat se můžete také s velikostmi 5 ft, 6 ft a 9 ft. Dalším způsobem, kterým můžete vybírat kulečníkový stůl, je zohlednit místo, kde budete sport vykonávat:

< 15 m2 – stoly ideální pro začátečníky a rekreační hráče, neboť nezaberou mnoho místa a jsou dobře skladné.

< 20 m2pro pokročilé hráče, kteří si chtějí zlepšit cit pro hru a hledají výzvy.

< 24 m2standardní velikost kulečníkového stolu (7 ft) pro hráče, kteří se chtějí pravidelným hraním zlepšovat a pilovat své schopnosti.

Vlastnosti stolů

Kulečníkové stoly se mohou na první pohled zdát, že jsou vytvořeny ze stejného materiálu, ale mezi nejčastější rozdíly patří právě materiál, z nějž je vyrobena deska stolu. Dále se jednotlivé stoly liší například praktičností, skladností nebo hmotností.

Pokud se Vám nejvíce zamlouvá varianta do 15 m2, pak máte na výběr mezi kulečníkovým stolem, který lze lehce složit do svislé polohy (na rozdíl od těžkých stolů je skladný), nebo kulečníkovou deskou, kterou můžete položit na jídelní či pracovní stůl a díky skvělé skladnosti s sebou vzít kamkoliv na cestu. Pro co nejlepší zážitek ze hry doporučujeme desku pokládat ideálně na stůl o výšce od 72 do 80 cm.

Pakliže hledáte stůl do 20 m2, díky kterému zažijete nové výzvy, ale zároveň dáváte přednost praktičnosti, pak je pro Vás nejlepší volbou kulečníkový stůl, který je současně i jídelním stolem. Po hraní stačí pouze do středu umístit výztuhu, nasunout obě desky a pro ochranu stolu a desek pokrýt ubrusem. Našli jste v sobě ten pravý zápal do kulečníku? Pak vás může zaujmout varianta do 25 m2, kde najdete vylepšený 7ft stůl. Pro ještě větší odolnost jsou pod deskou umístěny kovové výztuhy, díky nimž zvládne větší zátěž, vlhkost nebo i časté opírání. Díky takto zesílenému rámu nedochází u stolu k postupnému sesouvání desky, které je možné pozorovat u stolů s nezpevněnou strukturou, včetně těch s břidlicovou deskou.

Údržba stolů

Správná péče je pro životnost stolu klíčová. Mantinely jsou na údržbu nenáročné a stačí je ideálně po každé hře otřít vlhkým hadrem. U plátna se nabízí více způsobů očištění – můžete využít košťátko, které je u spousty variant součástí balení, otřít vlhkým hadrem nebo přepnout vysavač na slabý výkon a kulečníkové plátno vysát.

S výběrem kulečníkového stolu nespěchejte a vše si v klidu promyslete. Neváhejte se také poradit s pracovníky prodejny, v níž si budete svůj první kulečníkový stůl vybírat. Kulečník je zábavná aktivita na večírek, ale také třeba jen na odreagování. Pokud se plánujete hraní kulečníku věnovat vážněji, pak lze doporučit především trpělivost. Nenechte se odradit tím, že vám hra nepůjde tak dobře, jak jste si představovali, hned po prvních týdnech. Přejeme vám mnoho úspěšných šťouchů!