Jak se obléct na cyklistiku 3/3: městská cyklistika

Městská džungle je pro cyklisty specifickým prostředím. Při jízdě po městě netrháme rychlostní rekordy ani nezdoláváme těžký terén, proto oblečení na městskou cyklistiku nemusí splňovat tak přísná kritéria jako u ostatních disciplín. Přesto má svá úskalí, obzvláště, nemáme-li v cíli k dispozici sprchu. Výběr outfitu je dán především vzdáleností, kterou po městě překonáváme, účelem cesty, počasím a mimo jiné i zázemím v cíli. V první řadě jde o to, abychom se cítili komfortně za každé situace. Pojďme se na to podívat blíž!

Jan Lujka
16/05/2022
Rada

OBLEČENÍ NA KRATŠÍ VZDÁLENOSTI

V minulém díle Jak se obléct na cyklistiku 2/3 jsme se podívali na to, jak se vhodně obléct na horskou cyklistiku a enduro. Nyní se podíváme co vybrat na sebe při cestování na kole po městě!

Chystáme-li se pouze na krátkou jízdu, není potřeba oblékat se do cyklistického úboru. Pro překonání pár ulic na nákup nebo za přáteli do kavárny si zřejmě neoblečeme upnuté cyklistické kraťasy či legíny, cyklistický dres a tretry. Při takových příležitostech jednoduše nechceme vypadat, jako bychom právě přijeli z etapy cyklistického závodu. V těchto situacích stačí běžné tričko, kalhoty nebo kraťasy, dámy mohou volit i sukni. Tričko může mít volnější střih, ale nemělo by být plandavé. Podle počasí volíme dlouhý nebo krátký rukáv. Osobně mám raději upnutější trička z přírodních materiálů.

Kalhoty a kraťasy je lepší volit ve střihu slim fit a z pružnějších materiálů, aby se nám dobře šlapalo. U kalhot s širšími nohavicemi hrozí zašpinění, v horším případě roztrhnutí o kliky a řetěz. Tento problém lze však vyřešit reflexní stahovací páskou, čímž zlepšíme i naši viditelnost. Pokud dámy zvolí sukni, měly by pamatovat na její délku a střih. Dlouhá sukně se může nebezpečně zamotat do mechanismu kola, naopak příliš krátká sukně může při jízdě odhalit příliš mnoho. Pokud jste zvyklí nosit věci v kapsách, dávejte pozor, aby vám při jízdě nevypadly. Tento problém se dá jednoduše vyřešit brašnou na kolo. Když nám počasí nepřeje, je dobré použít lehkou větrovku, která neprofoukne a udrží nás v suchu i při mírném dešti. V cíli cesty ji snadno srolujeme do kapsičky, takže nikde nepřekáží.

OBLEČENÍ NA DELŠÍ VZDÁLENOSTI

Překonáváme-li po městě delší vzdálenosti a máme v cíli odpovídající zázemí, je již lepší zvolit cyklistické oblečení, které nám zaručí pohodlnou jízdu i na delších trasách. Základ tvoří funkční vrstva určená do teplého počasí. Ta se obléká přímo na tělo a odvádí pot od těla. Na ní oblékáme dres, jehož volba je otázkou osobního vkusu. Pro vyšší bezpečnost je vhodné volit výrazné barvy, aby nás v městském provozu nikdo nepřehlédl. Výběr kraťasů je také dán osobními preferencemi. Někdo má raději volné střihy horské cyklistiky, jiný sáhne po upnutých kraťasech silničkářů. Důležité je, v čem se cítíme dobře a co se nám líbí, protože i vzhled hraje ve městě důležitou roli. Pro lepší tlumení vibrací a úchop řídítek používáme cyklistické rukavice. Aby nás nepřekvapila náhlá změna počasí, doporučuji vozit s sebou v kapsičce lehkou větrovku, případně pláštěnku. Co se bot týče, nemáte-li přímo cyklistické tretry, je dobré sáhnout po uzavřené, pevné botě, která dobře větrá a není na noze příliš těžká

Ať už jedete jen „za roh“ na nákup, nebo přes celé město třeba do práce, vždy myslete na bezpečnost! Helmu a brýle nasazujeme při každé jízdě, stejně tak reflexní prvky. Existují elegantní helmy přímo určené na městskou cyklistiku, ale zvolit si můžete, jakou chcete. Důležité je, aby přilba na hlavě dobře seděla a nikde netlačila. A nezapomeňte, helma má životnost pět let, pak již není zaručena její pevnost při nárazu. Brýle chrání naše oči před UV zářením, větrem a nečistotami, jako je prach nebo třeba hmyz. Pamatujte také na heslo „vidět a být viděn“. Ke zvýšení bezpečnosti používejte reflexní prvky, odrazky a minimálně při snížené viditelnosti také světla na kolo. A ještě jedna důležitá poznámka na závěr: buďme vůči sobě ohleduplní, ať už jedeme na kole, autem, nebo jdeme pěšky. Jedině tak bude pohyb po městě radostí.