Běhání jako společenská aktivita

Běhání má blahodárný vliv na naše fyzické i duševní zdraví. Prospívá především kardiovaskulárnímu systému a pohybovému aparátu a pro mnoho lidí je jejich hlavním i jediným sportem pro udržení kondice. Běh prospívá duševní pohodě i proto, že se při něm do těla vyplavují (mimo jiné) látky, které zlepšují náladu, tzv. endorfiny.

Michal Hoos
19/09/2023
Tip
Někdo běhá proto, aby se zbavil přebytečných kil, jiný se zbavuje stresu, další se běhání věnuje vážněji a účastní se závodů a tak dále. Napadlo vás ale, že se při běhání můžete i snadno seznámit, najít nové přátele nebo i něco víc? No, tak je to tak.

Proč se vyplatí běhat ve více lidech

Ano, někteří z nás chodí běhat i proto, že hledají klid a samotu, aby si pročistili hlavu. Nic proti tomu! Při běhání se skvěle přemýšlí. Ovšem ti, kteří běhají raději alespoň ve dvou, vědí, že se při běhání dá i skvěle popovídat. Navíc je přece možné běhat i ve více lidech. Zorganizovat takový běh ve dvou a více lidech není již v době sociálních sítí a chytrých mobilů žádný problém.

Pokud přemýšlíte, že byste si zkusili alespoň pro jednou zaběhat neosamoceně a poznali třeba i někoho nového, pak vězte, že tím můžete jen získat.

Motivace a podpora: Pokud běháme ve dvou nebo ve skupině, můžeme se vzájemně motivovat k lepším výkonům a podpořit se, pokud nám není zrovna hej nebo nejsme spokojeni se svým výkonem. Vždy pomůže si s někým o problémech promluvit. Společné snažení navíc podporuje i prohlubování vztahu, ať už je přátelský, rodinný nebo partnerský.

Dostatek sociální interakce: Člověk je tvor společenský a jen málokomu dělá dobře být neustále sám. Běhat ve společnosti někoho dalšího dává spoustu prostoru k probrání nejrůznějších témat, mezi které spadá samozřejmě i běhání samotné. Nemusíte se tedy bát trapného ticha. Běh v kombinaci s povídáním je také skvělý způsob, jak se uvolnit a zahnat stres.

Nová přátelství… a možná i něco víc: Na sociálních sítích najdete běžecké skupiny, v nichž běžci shánějí parťáky na běhání, sdílejí zajímavé trasy, své zkušenosti a úspěchy. Existují i appky do chytrých telefonů, které takovou organizaci běžců velmi usnadňují –⁠ o některých si zběžně povíme níže. Tak proč byste těchto prostředků nemohli k poznání nových přátel využít i vy? Kdo ví, možná se z některého přátelství vyvine i něco hlubšího. Co bude zítra, přece nikdo neví.

Bezpečí: Pokud chodíte běhat převážně ve večerních hodinách, vyplatí se neběhat o samotě i z hlediska bezpečnosti. Nemusí jít zrovna o to, že by někde za křovím číhal násilník, ale při sportu může dojít ke zranění či nějakému jinému problému, při jehož řešení se vyplatí mít po ruce nějakého parťáka.

Aplikace pro běžce, kteří se chtějí seznamovat

Aplikací pro běžce existuje více. Některé jsou zaměřené přímo na běžce, jiné nikoli, ale všechny splní svůj účel - svést dohromady lidi se společným zájmem.

Strava: Možná jste o této aplikaci slyšeli a nebylo by divu. Patří totiž mezi ty nejoblíbenější a kromě sledování svých běžeckých výsledků můžete vytvořit běžeckou skupinu nebo se připojit k těm, které běhají ve vašem okolí.

Nike Run Club: Jak vyplývá už z názvu, jedná se o aplikaci od společnosti Nike. Můžete v ní sledovat výkony svých přátel a sdílet s nimi trasy. Umožňuje také vytvářet nejrůznější výzvy či závody společně s ostatními běžci.

Endomondo: I tato aplikace vám umožní vytvářet výzvy a soutěžit s jinými běžci. Můžete vytvořit vlastní běžeckou skupinu a organizovat v ní tréninky s nově získanými přáteli.

Meetup: Toto není vysloveně běžecká aplikace, avšak je určena ke spojování lidí s podobnými zájmy. Můžete v ní tedy nalézt běžecké skupiny či události ve vaší blízkosti a připojit se.

Jak vidíte, nejste zcela bez pomoci a existují prostředky, které vám seznámení s novými lidmi, kteří milují běhání stejně jako vy, výrazně usnadní. Neváhejte a zkuste to, můžete opravdu jen získat.