Vaření v přírodě 3/3: Jdeme vařit!

Asi to znáte: vyrazíte na parádní výlet, obdivujete krásy přírody a najednou se dostaví hlad. Byli jste prozíraví a do batohu jste přihodili svačinu, ale už pár desítek minut po její konzumaci zjistíte, že hlad je zpět a už s sebou nemáte nic, co by se dalo sníst. Jste tedy odkázáni na nabídku občerstvení přímo v místě. Výlet tak rychle ztrácí své kouzlo: stále cítíte nepříjemný pocit hladu a vědomě či podvědomě se už soustředíte jen na to, abyste našli ukazatel, který vás navede do nejbližšího pohostinství. Tento scénář však může být minulostí. Co takhle vzít si s sebou svoji vlastní restauraci? Pojďme se podívat, jak na to!

David Kunz
11/06/2021
Tip

V předchozích dvou dílech jsme si představili hlavní důvody, proč je vaření venku příjemným zpestřením výletu a v článku Vaření v přírodě 2/3: Vybavení a nádobí jsem vám předestřel tipy na to, jak vybrat nejvhodnější vybavení. Nyní se společně podíváme, co z nakoupeného vybavení můžeme uvařit! 

Vždy je dobré nejdříve zohlednit, jaká je náročnost vašeho výšlapu a také v jakou denní dobu máte v plánu vařit. Je totiž velký rozdíl, jestli půjdete 5 km v lehkém tempu a nebo náročný 15km výlet po horských hřebenech. Podle toho bude důležité vyhodnotit energetický příjem, který byste měli z jídla dostat. Jiné jídlo také budete volit, pokud chcete vařit spíše v ranních hodinách a připravit si lahodnou snídani někde na vyhlídce nebo spíš plánujete polední či večerní plnohodnotné jídlo. 

SNÍDANĚ: ZÁKLAD DNE

Pokud plánujete posnídat ,,na paloučku”, bude důležité, aby jídlo bylo relativně lehce stravitelné, jelikož vás bude čekat ještě dlouhá cesta, ale zároveň musí dodat dostatek energie na start dne. Já osobně připravuji následující pokrmy:

Ovesná kaše – Z nutričního hlediska se jedná o dokonalou snídani. Jelikož je kaše bohatá na komplexní sacharidy, bude se vám energie uvolňovat postupně v průběhu celého dopoledne. Stačí jen ovesné vločky smíchat s mlékem (případně lze použít i sušené mléko a vodu). Když docílíte ideální hustoty, je zcela na vás, co si do kaše přidáte, abyste docílili perfektní chuti. Já doporučuji banán, hořkou čokoládu, sušené ovoce (brusinky, švestky, meruňky), kakao, sušený kokos nebo různá semínka. Kaše se pak dá osladit například medem. Pokud si hlídáte správné rozložení makroživin a chcete obohatit kaši o trochu bílkovin, stačí přisypat odměrku proteinu, který kaši zároveň osladí. 

Anglická snídaně – Tato snídaně je trochu těžší, ale pokud si chcete ráno v lese opravdu zpříjemnit, je to dobrá volba. V první řadě si uvaříte párky a necháte je po uvaření ještě chvilku v teplé vodě, aby si držely svou teplotu. Mezitím si připravíte na víku od ešusu volské oko. Pak stačí jen vyndat párky a do ešusu vložit trochu fazolí v tomatové omáčce, které rychle ohřejete. A je hotovo! Doporučuji vše ještě doplnit čerstvým chlebem. 

Turistická snídaně – Na trhu dnes existuje mnoho speciálně namíchaných snídaňových jídel pro potřeby turistů. Ty mají nejčastěji formu kaše, ta je totiž lehce stravitelná a netlačí v žaludku. Jejich velkou výhodou je, že se nemusíte starat o nutriční hodnoty, tyto pokrmy bývají pečlivě sestavené, aby dodaly potřebnou energii. Zároveň většinou velice dobře chutnají a jejich příprava je pohodlnější. Jejich nevýhodou však je vyšší pořizovací cena. 

Můj tip: Předpokládám, že nejsem jediný, kdo si nedokáže ráno představit bez kávy. Káva se dá v přírodě připravit několika způsoby, ale nejsnazší je, když si koupíte porcovanou kávu v pytlíčkách. Ta bývá často kombinována s mlékem (2v1), případně s mlékem a cukrem (3v1). Pytlíček pak stačí jen vysypat do hrnku a zalít horkou (nemusí být nutně vařící) vodou. Sice se chuťově nevyrovná espressu z kavárny či z vaší kuchyně (i když toto je subjektivní záležitost), ale zase si ji můžete užít na fantastickém místě. 

Na instantních jídlech je často napsaný počet osob, pro kolik je jídlo určeno. Pokud jste však v polovině výšlapu a máte za sebou pěkných pár kilometrů, téměř jistě vám tato předepsaná porce nebude stačit. Nosím s sebou proto vždy ještě balík obyčejných těstovin, kterými jídlo „nastavím”. Těstoviny obsahují téměř výhradně sacharidy, takže je to potřebná energie navíc.

OBĚDY A VEČEŘE

Většina turistů, kteří přemýšlí o přípravě jídla mimo pohodlí domova, pravděpodobně zvolí buď oběd nebo večeři. Pro tyto položky platí podobná pravidla: jídlo chceme mít chutné a dostatečně energetické. Zejména pokud vyrážíte s dětmi je důležité chuťovou stránku nepodcenit. Děti vám v této oblasti nic neodpustí. Zde máte možnost volby mezi instantními jídly a přípravou z klasických surovin. Výhodou instantních jídel je nízká hmotnost a perfektní skladnost. Zároveň jsou většinou velmi rychlá na přípravu, protože pro výslednou podobu je stačí jen smíchat s vodou a ohřát. Můžete volit z následujících možností:

Turistická jídla – Podobně jako u turistických snídaní se jedná o pečlivě sestavená jídla pro potřeby turistické aktivity. Najdeme v nich dostatek sacharidů pro doplnění energie, ale i bílkovin a tuků pro správnou regeneraci a fungování organismu. Z nutričního hlediska se tak vyrovnají klasickým jídlům, které si připravíte doma. Nejsou špatné ani z hlediska chuti a struktury. Kuřecí steak s hranolkami to sice není, ale tahle směs vás nezklame. Příprava je opět jednoduchá, stačí jen zalít určitým množstvím vody a je to. Jejich jediná nevýhoda je pak cena, která může připomínat i ceník levnější restaurace. 

Klasická instantní jídla – Instantní jídla se dají koupit téměř v každé prodejně potravin. Upřímně řečeno, nejsou nikterak zdravá a rozhodně by se z výživového hlediska neměla jíst každý den. Pokud však plánujete čas od času rychle a jednoduše vařit v lese, lze je využít. Jejich výhodou je jednoznačně cena a také variabilita příchutí. V naprosté většině se jedná o těstoviny s omáčkou, které stačí jen zalít vodou. Pokud budete chvilku hledat a zkoušet, dají se dnes na trhu nalézt i poměrně chutné produkty, turistickým jídlům se však nevyrovnají. 

Můj tip: Na instantních jídlech je často napsaný počet osob, pro kolik je jídlo určeno. Pokud jste však v polovině výšlapu a máte za sebou pěkných pár kilometrů, téměř jistě vám tato předepsaná porce nebude stačit. Nosím s sebou proto vždy ještě balík obyčejných těstovin, kterými jídlo „nastavím”. Těstoviny obsahují téměř výhradně sacharidy, takže je to potřebná energie navíc. 

Pokud pro vás instantní kuchyně není to pravé, můžete s trochou nápaditosti vymyslet docela zajímavé recepty. Většinou však budete potřebovat více místa v batohu a počítejte také s vyšší hmotností.

Těstoviny/rýže + omáčka – Na první pohled to může vypadat podobně jako v případě instantních jídel. Je zde však velký rozdíl. Předpřipravené omáčky bývají kvalitnější, zdravější a výživnější než jejich dehydratovaná prášková verze. Případně si můžete vyrobit vlastní omáčku doma a máte tak dokonalý přehled o tom, co do ní dáváte a jakým způsobem ji konzervujete. V lese pak jen uvaříme těstoviny nebo rýži, spolu s omáčkou ohřejete a můžete servírovat. Lze využít nejrůznější tomatové omáčky, případně pesto, ajvar nebo jinou variantu dle vaší chuti. 

Můj tip: Pokud si s sebou přibalíte malý pytlíček aromatického sýru (například parmezán) uvidíte, jak trocha tohoto mléčného výrobku dokáže vylepšit celkovou chuť jídla. Zároveň nic neváží a vejde se kamkoliv. Pytlíček sýra tedy vždy s sebou!

Kovbojské fazole – O fazolích už jsem psal dříve v rámci anglické snídaně. Fazole jsou z nutričního hlediska perfektní, jelikož obsahují vyvážený poměr sacharidů a proteinů. Tomatová omáčka pak dodá chuť. Zároveň i jeijch příprava je poměrně jednoduchá: stačí je nalít do ešusu a ohřát. Můžete si dopřát veganskou verzi nebo fazolky doplnit o párek či klobásu. S čerstvým pečivem pak chutnají naprosto fantasticky. 

Do této doby jsem psal spíše o ohřívání než o vaření. Nyní se posuneme na vyšší úroveň: k jídlům, která už připomínají klasickou kuchyni, za kterou by se nemusela stydět nejedna restaurace. Jelikož v této oblasti nemám tolik zkušeností, poprosil jsem mého kolegu a zkušeného trekera Lukáše Kušičku z naší chodovské prodejny, jestli by se s vámi o své zkušenosti s přípravou klasických jídel nepodělil. 

TIPY OD LUKÁŠE

Připravil jsem si pro vás tři oblíbená jídla, která v sobě spojují minimální náročnost na kuchařské umění, snadnou dostupnost surovin a relativně pohodlnou a snadnou přípravu. Během přípravy následujících pokrmů budete muset restovat a smažit, což znamená, jak jsme již zmiňovali v předchozím díle, že musíte pro přípravu zvolit nerezový ešus či ešus s nepřilnavým povrchem

Buřt guláš – Na oleji osmahněte cibulku a na kostičky nakrájené buřty. Poprašte paprikou, podle chuti sladkou nebo pálivou, a hned zalijte vodou, aby paprika nezhořkla. Přidejte na kostičky nakrájené brambory, kmín a majoránku. Chvíli před koncem vaření přidejte česnek. Jakmile brambory změknou můžete podávat!

Smetanové hříbky – Do ešusu dejte na kostičky nakrájený špek, cibuli a houby. Orestujte s kořením dle chuti (doporučuji oregano, česnek, pepř a sůl), zalijte smetanou a nechte chvilku povařit. Doporučuji připravenou směs „namazat” na chleba. Pokud bude směs řidší, můžete k ní pečivo přikusovat. V ideálním případě můžete na toto jídlo použít čerstvé hříbky, které nasbíráte po cestě. 

Vandrácké rizoto – Na tuku orestujte cibuli, pórek, česnek a zeleninu dle chuti. Osolte, opepřete, přidejte chilli a kari. Poté podlejte vodou, přidejte rajský protlak a přímo do směsi nasypte rýži. Vařte doměkka a můžete podávat! Pokud chcete, můžete přidat i maso, ať už z konzervy, nebo třeba natrhané uzené vakuované kuře.

Pokud vás zaujal tento typ přípravy jídla, ale už ne žádný ze tří uvedených receptů, na internetu je nespočet zajímavých, rychlých a jednoduchých pokrmů, které lze připravit mimo pohodlí domova. Stačí jen trochu hledat a jsem si jist, že nakonec nebudete vědět, který si vybrat dřív. 

Zde bychom tento třídílný seriál ukončili. V prvním díle jsme se vás pokusili namotivovat do vaření v přírodě, ve druhém díle jsme vybírali správné vybavení a ve třetí části jsme vám představili konkrétní recepty. Doufáme, že vás naše tipy inspirovaly a vy obohatíte vaše turistické výšlapy o přípravu jídla v příjemném prostředí lesa či louky. Přejeme vám dobrou chuť!