Velikost a střih
Přiléhavý střih. Pod bundu je možné nosit 2. funkční vrstvu oblečení (fleecovou mikinu, lehkou bundu).
Kapuce
Pevný kšilt pro maximální ochranu obličeje.
Ecodesign
Protože víme, že je třeba se chovat zodpovědně, abychom naši přírodu ochránili, Quechua podniká kroky na snížení dopadu výroby produktů na životní prostředí. Dnes tento výrobek ještě není vyroben ekologicky šetrným způsobem, ale každý den pracujeme na tom, aby stále více výrobků takovým způsobem vyrobených bylo. Chceme, aby nové produkty byly vyrobené udržitelně, daly se opravit a byly odolné. To jsou hlavní kritéria, na která klademe důraz již při vývoji.
Nepromokavost materiálu
Měříme nepromokavost celé bundy. Nepromokavost tohoto materiálu je 10 000 mm schmerber. Tzn., že materiál odolá tlaku vodního sloupce 10 000 mm (test dle normy ISO). Bunda také prošla testováním pod sprchou, která simulovala podmínky bouřky, tj. 100 l vody/ m²/ h během 3 hodin srážek.
Prodyšnost materiálu
Kromě používaných prodyšných látek vyvíjí Quechua další technická řešení (zipy, větrání, síťovinu, ...), která zlepšují celkovou prodyšnost všech bund. Tyto systémy odvětrávání umožňují regulovat teplotu pod oblečením a odvádět tělesnou vlhkost vznikající v průběhu fyzické aktivity.
Membrána, nebo zátěr
Zátěr je taková úprava rubu materiálu, díky níž je nepromokavý, ale zůstává prodyšný. Výrobek se zátěrem je levnější než membránové oblečení a je vždy vybaven podšívkou. Membrána je velmi tenká plastová (polyuretanová), vrstva která zajišťuje nepromokavost a nebrání prodyšnosti materiálu. Na rozdíl od zátěru je membrána poddajnější, lehčí, odolnější a velmi často i lépe prodyšná.
Tato bunda je vybavena membránou.
Dvou a půlvrstvý materiál
Bunda FH 500 má membránu z 2,5 vrstev. Aby byla bunda lehčí, je membrána na vnitřní straně chráněna spíše pouze jakýmsi lakem než opravdovou vrstvou.
Vývoj výrobků: naše know-how
Vývojové centrum značky Quechua se nachází ve francouzském městě Passy na úbočí masivu Mont-Blanc.
Díky této jedinečné poloze se zde mohou členové našich vývojových týmů (designéři, produktoví manažeři, inženýři...) setkávat přímo s milovníky outdoorových sportů. Je to skvělý způsob, jak s využitím veškerého našeho know-how navrhovat výrobky na turistiku, které budou maximálně funkční.
Test prodyšnosti
Prodyšnost materiálu je jeho schopnost odvádět vodní páru, kterou vyprodukuje tělo. Na fyzicky namáhavější aktivity je proto vhodné pořídit si prodyšné oblečení, které vlhkost rychle odvede a vy tak zůstanete v suchu. Prodyšnost (paropropustnost) se udává v hodnotách RET, tedy v míře odporu, který materiál klade proti pronikání par. Čím nižší je hodnota, tím prodyšnější je materiál:
RET ≤ 6 = velmi prodyšný materiál.
RET ≤ 12 = prodyšný materiál.
RET ≤ 20 = málo prodyšný materiál.
Jak obnovit vodoodpudivost bundy?
Vodoodpudivost znamená, že voda stéká po kapkách dolů, aniž by se vsákla.
Materiál bundy tak nenasákne vodou a zůstane lehký a prodyšný. Vodoodpudivost je speciální úprava aplikovaná na vnější stranu materiálu a může být obnovena několika způsoby.
Jak vodoodpudivost obnovit se dozvíte v následujícím videu:
https://conseilsport.decathlon.fr/conseils/comment-reactiver-la-deperlance-de-sa-veste-tp_22965 (ve francouzštině).