Vyberte svou prodejnu

Usnadněte si nákup výběrem nejbližší prodejny

Zavřít Vybrat

JAK VYBRAT SPACÁK?

Tipy pro vás sestavil Lukáš

Lukyho můžete potkat v prodejně na Chodově, kde již pět let vytváří zákazníkům úsměv na rtech v barvách Decathlonu. Jeho oblíbené sporty jsou trek v horách a bojové sporty. Naopak, rozhodně ho nepotkáte na fotbalovém hřišti.

Nevíte si rady s výběrem spacáku? Máme pro vás návod, jak si vybrat ten správný na základě vašich potřeb. Nejdůležitější při výběru spacího pytle je říct si, co od něj očekáváte. Pokud chcete spací pytel na kempování bude lepší pořídit si dekový spacák, kdežto pokud jej chcete nosit týden na zádech tak je lepší mumie. Důležité jsou 4 faktory. Tvar, teplota, material a velikost.

1. Tvar?

Jezdím autem do kempu nebo na chatu - pokud pro vás váha a objem nehraje roli a hledáte spíše pohodlí, tak dekové spacáky jsou přesně pro vás. Tyto spacáky získaly své jméno díky tomu že je možné je rozepnout a použít jako deku. Díky obdélníkovému tvaru poskytují dostatek místa na nohy a spaní v nich je jako doma pod peřinou. Dalším příjemným faktorem je pak cena která bývá nižší než u takzvaných mumií.


Nosím si celou výbavu na zádech - Na rozdíl od spacáku dekového připomíná typ mumie spíše kokon. Výhodou tohoto typu spacáku je že bývá kompaktnější a lehčí, díky použitým materiálům. Další velkou výhodou je že kolem nohou není tolik prostoru a proto jej snadněji vyhřejete kolem nohou.2. Teplota

Vždy, když vybíráte spacák, na jeho obalu by mělo být uvedenou do jaké teploty je spací pytel určen. Je důležité rozlišovat mezi dvěma termíny. Jedná se o komfortní a limitní teplotu. každý výrobce uvádí jinou z těchto teplot, nicméně rozdíl vás pak může nemile překvapit.

Na našich spacích pytlích od značky Quechua nebo Forclaz je uvedena komfortní teplota. Jde o teplotu při které se pohodlně vyspíte v jedné vrstvě oblečení, aniž by vám bylo chladno.

Dále na spacácích také uvádíme teplotu limitní, která bývá přibližně o 5°C níže než teplota komfortní. Při této teplotě se ve stanu vyspíte, ale můžete již pociťovat pocit chladu. Pokud spacák použijete v nižších teplotách, tak hrozí prochladnutí. Záleží tedy kam se spacím pytlem pojedete a jaké teploty v noci očekáváte.

Rozdíl také dělá, zda spíte ve stanu nebo pod “širákem”. Pod širákem musíte počítat s elementy jako vítr a podobně které vám teplo budou “krást”.


Jak vybrat velikost lyží

3. Materiál

Syntetika - Levnější materiál který není tak náročný na skladování ani péči.


Peří - Draží materiál náročnejší na údržbu ale pokud porovnáte spací pytle se stejnou komfortní teplotou z peří a syntetického vlákna, tak péřový bude menší a lehčí ale dražší.


Bavlna - Z bavlny se vyrábí dekové spacáky. Velkou nevýhodou je váha ale ta u dekových spacáku většinou nehraje roli. Naoplátku je díky materiálu velmi příjemný.

4. Velikost

Důležitá je hlavně u spacáků typu mumie. Spacáky mají různé délky. Pokud bude spacák na Vás moc dlouhý tak jej nevyhřejete a bude vám zima od nohou.