Lyže

Prohlédněte si naši nabídku spolehlivých pánských, dámských a dětských sjezdových lyží a skialpinistických lyží. Vybere si u nás občasný i pravidelný lyžař. Kromě sjezdových lyží a skialpových lyží si u nás můžete vybrat i veškeré potřebné lyžařské oblečení a vybavení. Například lyžařské hůlky, boty (lyžáky), vázání, helmy, brýle nebo páteřáky a další chrániče. Pro přípravu či opravu vašich lyží navštivte náš servis.
Skip categories and go to listing products Skip categories and go to filters
obrazek špičky freestylových lyží clip 85
JAK VYBRAT SJEZDOVÉ LYŽE? Ještě než na lyži vůbec sáhneme, její jízdní vlastnosti vám může dobře napovědět už jen pohled...
12 999 Kč -23%
9 999 Kč
*Od 9. 9. 2023 až do vyčerpání zásob
9 999 Kč -20%
7 999 Kč
*Od 8. 9. 2023 až do vyčerpání zásob
6 999 Kč -21%
5 499 Kč
*Od 31. 8. 2023 až do vyčerpání zásob
9 999 Kč -20%
7 999 Kč
*Od 19. 1. 2023 až do vyčerpání zásob
13 999 Kč -21%
10 999 Kč
*Od 19. 1. 2023 až do vyčerpání zásob
4.6/5 podle 1123 Hodnocení z webu a z prodejen

“JAKMILE NAPADNE SNÍH, POPADNU LYŽE A JEDU!”

Lyžování je v naší republice nejoblíbenějším zimní sportem a i ve světě se těší takové popularitě, že jej vynesla mezi TOP 5 nejoblíbenějších zimních sportů vůbec. Zábavy přináší lyžování opravdu spoustu, ale ježdění na lyžích zároveň posiluje například břišní svaly, spodní zádové svaly, stehna, hýždě a další. Když k tomu připočteme pobyt na čerstvém (nejčastěji horském) vzduchu, můžeme s klidným svědomím prohlásit, že lyže přinášejí samá pozitiva.

Zatímco oblečení a další lyžařskou výbavu si můžete čas od času dokoupit a každou sezónu přizpůsobovat svým potřebám, nákup lyží je obvykle jednorázovou investicí na delší dobu. Abyste vybrali správně, je lepší o lyžích nejprve něco vědět. To něco si povíme níže. Můžete si za námi také zastavit na některé z našich prodejen, kde vám s výběrem rádi poradíme.

V Decathlonu pořídíte pánské, dámské i dětské sjezdové lyže a skialpinistické lyže pro příležitostné i pravidelné lyžaře a další lyžařské vybavení nebo oblečení. Kromě samotných lyží nabízíme samozřejmě i lyžařské boty, hole, helmy, brýle nebo páteřáky.

LYŽE NEJSOU JEN DVĚ DOBŘE OPRACOVANÁ PRKNA

Lyže nejsou jen dvě prkna, která někdo vyhladil a pěkně natřel. Sjezdové lyže nebo skialpinistické lyže mají jádro, výztuhy a skluznice. Každá z těchto součástí přitom ovlivňuje vlastnosti lyží, náročnost údržby, cenu nebo jejich chování na sjezdovce.

Jádro je v podstatě kostrou každé lyže a tvoří jej nejčastěji polyuretanová pěna, dřevo či dokonce kámen. Lyže s jádrem z polyuretanové pěny (dále již jen PU) nabízí dobrou ovladatelnost, avšak nejsou ideální pro jízdu o vyšší rychlosti. Neposkytnou vám totiž dostatečnou podporu.

Se sjezdovými lyžemi s dřevěným jádrem už je to trochu komplikovanější. Můžeme říci, že lyže s dřevěným jádrem jsou v každém případě tužší než lyže s výše popsaným PU jádrem. Dále už je třeba brát v potaz, z jakého konkrétního dřeva je jádro daných lyží zhotoveno. Měkčí jádra jsou zhotovena třeba z topolu, kdežto tvrdší z buku. Setkat se však můžete i s kombinovanými jádry, kdy jádro sjezdových či skialpinistických lyží tvoří nějaké měkké i tvrdé dřevo.

Výztuhy se u lyží používají k většímu vytvrzení, aby odolaly působení větší síly, která na ně mohou třeba v průběhu oblouku ve vysoké rychlosti působit.Nejčastěji se setkáte s výztuhami lyží ze skelného vlákna. Jedná se o lehký, pevný, ale i levný materiál.Dále můžete narazit na výztuhy z lněného vlákna (flax), které je tužší a dražší než skelné vlákno. Lyžím však poskytuje vynikající tlumící vlastnosti.Další je karbon. Sjezdové lyže s karbonovými výztuhami jsou pevné, pružné, lehké a velmi dobře odolávají tlaku. Cena je zde ale opět vyšší.Velice lehké a zároveň pevné výztuhy jsou z kevlaru, kde se však pořizovací cena může vyšplhat do peněženku ohrožujících hodnot.Stejně tomu tak je u výztuh titanových, jejichž vlastnosti lze srovnat s kevlarovými. Titanové výztuhy však lyžím dodají velmi uspokojivé tlumící vlastnosti. Když už jsme u toho, povězme si o výztuhách z titanalu, který nemá s titanem tolik společného. Přinejmenším co se po stránce složení týče. Jedná se totiž o slitinu hliníku, zinku a dalších prvků. Titanal lze pochválit za odolnost vůči tlaku ze všech směrů i při použití tenké vrstvy. Na závěr zde máme grafen. Pevný, zároveň lehký a nejčastěji používaný ve sportovních lyžích.

A jsme u skluznice. U té nejde jen o použitý materiál, nýbrž i o způsob jejího provedení. Nejčastěji se u sjezdových lyží setkáte se sintrovanou, grafitovou či extrudovanou skluznicí.Sintrovaná skluznice skvěle odolává oděrkám a poskytuje vyšší rychlost. Lyže s tímto typem skluznice je třeba častěji voskovat. Grafitová skluznice poskytuje dobré kluzné vlastnosti a absorpci vosku. Vznikne tak, že výrobce přidá při výrobě sintrované skluznice grafit.A nakonec máme lyže s extrudovanou skluznicí. Tento typ skluznic je měkčí a není zapotřebí ji voskovat tak často jako sintrovanou skluznici a snadno se brousí. Na údržbu je tedy velmi nenáročná.

PROČ JE U LYŽÍ DŮLEŽITÁ ŠÍŘKA JEJICH STŘEDU A CO JE TO RÁDIUS

Rozlišujeme úzké, střední a široké lyže. Takto rozděleny jsou podle své šířky v nejužším místě (v jejich středu pod patou vaší boty).Úzké lyže jsou ty, které mají střed široký do 75 mm. Tyto sjezdové lyže jsou spíše pro zkušené lyžaře, jelikož jsou náročné na kvalitu povrchu a při sjezdu už vyžadují určitý skill, protože není tak jednoduché je “zkrotit”. Středně široké sjezdové lyže mají střed o šířce 76 až 85 milimetrů. Jsou velmi univerzální a jsou dobře ovladatelné na jakémkoli čerstvém, uježděném, rozměklém či upraveném sněhu. Takové sjezdové lyže jsou vhodné pro začátečníky i zkušené jezdce a bývají označovány jako allmountain, allround nebo cross.A nakonec si povíme o širokých sjezdových lyžích se středem širším než 85 mm, kterým se říká freeride (lyže do volného terénu). Hodí se spíše pro zkušenější lyžaře, nabízejí velkou plochu, a tudíž snadno dosáhnou potřebného vztlaku.

S šířkou lyží souvisí i rádius, což je poloměr vykrojení lyže. Jde v podstatě o oblouk, který lyže opíší při jízdě po hraně. Rádius do 10 m najdete u dětských lyží, jelikož usnadňují provedení oblouku. Sjezdové lyže s rádiusem 10 až 13 m mají podobné vlastnosti, akorát jsou určeny pro dospělého lyžaře. Tyto lže jsou nazývány: slalomky. Lyže nabízející rádius 13 až 17 m nejčastěji volí rekreační lyžaři, jelikož si bere to nejlepší z lyží s rádiusem 10 až 13 m a ridusem nad 17 m. Lyže, které mají rádius nad 17 m nazýváme: obřačky. Vyjíždění oblouku vám nijak neulehčí, ale pomohou vám dosáhnout vysoké rychlosti.

TORZE A FLEXE: TVRDÉ NEBO MĚKKÉ LYŽE?

Takzvaný flex vyjadřuje obecnou poddajnost lyží, přičemž tvrdá/tuhá lyže (vysoký flex) má tendenci poskytovat větší oporu než měkčí model (nízký flex). To je důležitý údaj zejména pro sjezdové lyže na rychlé sjezdy. Lyže s vysokou flexí jsou rozhodně lepší volbou i pro jízdu mimo upravené sjezdovky. Tvrdé lyže jsou ale také náchylnější k chybám při lyžování, proto jsou začínajícím lyžařům doporučovány lyže s nízkou flexí.Lyže liší také torzní tuhostí: čím je lyže torzně tužší, tím lépe odolává tlaku, který vzniká při "hranění" (carvingu), což jde zase ruku v ruce s větší styčnou plochou hran a větší odezvou. Měkčí lyže, tj. lyže s nízkou torzní tuhostí, má menší styčnou plochu hran. Měkké lyže proto nabízejí lepší přilnavost a jsou také méně náchylné k chybám.

JAKÉ OTÁZKY SI PŘED NÁKUPEM LYŽÍ POLOŽIT

Zda jsou pro vás ideální ty či ony lyže je otázkou jak vaší lyžařské úrovně a rychlosti, kterou chcete na lyžích překonávat, tak i oblasti použití. Následující otázky vám společně s výše napsanými informacemi mohou pomoci při rozhodování, které lyže si pořídit:

Jak dlouho už lyžujete? Co zvládáte, co vám dělá problémy? Jezdíte spíše pomaleji, průměrnou rychlostí nebo jste příznivci rychlých a zběsilých sjezdů? Lyžujete převážně na daných sjezdovkách nebo také ve volném terénu (prašan)? Či plánujete provádění akrobatických kousků a skoků ve snowparku?

Další informace a tipy, které vám mohou pomoci při výběru vašich ideálních sjezdových lyží naleznete v tomto článku na našem blogu. A znovu připomínáme, že nejste-li si výběrem sjezdových či skialpinistických lyží jisti nebo nemáte čas se problematikou zabývat do hloubky, neváhejte nás navštívit v některé z našich prodejen.

dárkovou kartou