Řízení

Všechno, co na kole používáme k řízení a ovládání kola můžeme jedním slovem pojmenovat jako kokpit. Kokpit kola se skládá z řidítek, představce, brzdových pák, páček, lanek a bowdenů a dalšího vybavení. K perfektní ovladatelnosti kola je také nutné mít dobře seřízené hlavové složení. Délka představce, tvar gripů, nebo třeba mírné prohnutí řídítek mohou ovlivnit váš posed, pohodlí a tím i zásadně zlepšit nebo zhoršit jízdní výkony. Pro dosažení těch nejlepších výsledků a skvělého požitku z jízdy je nezbytné věnovat se podrobně výběru a nastavení každého detailu. Pečlivý výběr oceníte při jízdě ve městě, na dráze i při sjíždění horských trailů.
Skip categories and go to listing products Skip categories and go to filters
4.4/5 podle 3173 Hodnocení z webu a z prodejen
Všechna jízdní kola jsou již z výroby osazena kompatibilními řídítky a ostatními komponenty. Ty vám ale nemusí vždy vyhovovat. Každý cyklista ví, že i změnou jednoho zdánlivě nepodstatného detailu může docílit velice výrazných změn. Délka a sklon představce, tvar řídítek, materiál gripů a omotávek, nebo třeba kvalita komponentů hlavového složení mohou ovlivnit to, jaká je ovladatelnost kola a pohodlí při jízdě.

ŘÍDÍTKA A PŘEDSTAVCE

Existuje několik typů řídítek na kolo. Kromě základních rovných řídítek si můžete pořídit také mírně prohnuté „vlaštovky“, které zvýší a tím i zpříjemní posed, nebo naopak agresivně zahnuté „berany“, díky nimž na silničních a gravelových kolech dosáhnete aerodynamického posedu, který zaručí, že budete ještě rychlejší, než kdy dřív. Samotná řídítka jsou velmi důležitým komponentem. Bez správně zvoleného představce by ale nemohla fungovat. Při výběru správného představce je nutné zvážit velikost a délku celého rámu, výšku cyklisty a to, jakému stylu jízdy se bude věnovat. Menší rám lze vykompenzovat delším představcem a naopak. Nepatrná změna sklonu představce může výrazně ovlivnit posed a tím i pohodlí a jízdní výkony.

GRIPY, MADLA A OMOTÁVKY

Ke zvýšení pohodlí, lepší ovladatelnosti a optimální absorpci otřesů při jízdě slouží gripy a omotávky. Gripy jsou gumové, korkové nebo pěnové kryty, které se navlékají na řídítka kola, a zajišťují tak jejich pohodlné a bezpečné uchopení. Můžete si vybrat z nepřeberného množství různých tvarů, materiálů a barev. Ke zlepšení úchopu u zahnutých řídítek silničních kol slouží speciální cyklistické omotávky. I u těch můžete volit mezi rozličnými materiály a barvami a vybavit si kolo přesně podle svých potřeb.

HLAVOVÉ SLOŽENÍ

Jde o mechanismus složený z misek nebo ložisek, který je vložený do hlavové trubky a umožňuje plynulé otáčení předního kola a ovládání směru jízdy. Součástí hlavového složení může být i takzvaný ježek, který slouží k utažení a seřízení hlavového složení a zpevnění celého systému.

ŘÍZENÍ KOLA

K perfektní ovladatelnosti kola přispívají správně nastavené jednotlivé komponenty. Kromě velkých částí, jako jsou řídítka a představec, jde i o různá lanka a další detaily, díky kterým jsou páčky a ovladače na řídítkách propojeny s brzdami, přehazovačkou a přesmykačem. Kvalitní, dobře seřízení komponenty zaručí, že na kole překonáte jakoukoliv překážku a budete dosahovat těch nejlepších výsledků!

dárkovou kartou

Darovat dárkovou kartu