Běžky na klasickou techniku

18 výrobek výrobků v kategorii

Třídit:

Výrobek byl přidán
mé výrobky (0/5)
Porovnat
žádný výrobek k porovnání
Počet výrobků k porovnání je vyčerpán. Odstraňte jeden výrobek.
Odstranit

Klasická technika

Klasický styl je většinou vstupní branou do světa běžeckého lyžování. Jedná se o pohyb podobný běhu či chůzi, takže osvojení si základní techniky je vcelku rychlé. Co se týče vybavení, nabízíme 3 typy běžek.


ŠUPINOVÉ BĚŽKY - podkluzování je zabráněno pomocí speciální hrubé struktury ve středové části lyže. Jsou většinou nejdostupnější variantou a nevyžadují speciální mazání před použitím. Nevýhodou je větší tření při skluzu a typický zvuk, který šupinové běžky vydávají. Tuto možnost volí nejčastěji začátečníci díky minimální náročnosti na údržbu a dostupnosti.


BĚŽKY S MOHÉROVÝMI PÁSY - Jedná se o alternativu k šupinovým běžkám. Prokluzu běžek brání speciální pásy v oblasti pod botou. Mohérový pás (tzv. skin) je speciální materiál připomínající tulení kůži, kdy chloupky na pásu umožňují hladký chod ve směru jízdy, avšak proti směru vzniká díky vzpřímení materiálu na pásech drsný povrch, který za pomoci tření udrží běžky na místě. Tato varianta má velkou výhodu v tom, že díky pásům se lyžař dokáže lépe odrazit na více druzích sněhu, než na šupinách. Pásy jsou bezúdržbové, avšak je možné prodloužit jejich životnost za pomoci speciálních přípravků. Výměna celého pásu je po zhruba 1000km ideální. S touto technologií je skluz téměř hladký a tižší než v případě šupin. Je ideální pro příležitostné či pokročilé běžkaře.


HLADKÉ BĚŽKY - Běžky jsou hladké podobně jako například sjezdové lyže a prokluzu zde brání speciální tzv. stoupací vosk , který je potřeba před každou jízdou aplikovat v závislosti na teplotě vzduchu a sněhu. Tento typ volí především zkušení běžkaři, kteří dokáží správně zvolit a poté nanést vosk na běžky. Skluz je v tomto případě téměř dokonale hladký a v kombinaci se správnou technikou lze dosahovat skutečně vysoké rychlosti. Nevýhodou je náročná péče o lyže a nutnost správné aplikace vosku a jeho následné odstranění po tréninku.