Základní vybavení na ragby: co vše potřebuji?

Chcete vy nebo vaše děti vyzkoušet nový sport a volba padla právě na ragby? Říkáte si, že vlastně vůbec netušíte, co je do začátků s tímto sportem potřeba pořídit a bez čeho se zatím možná obejdete? Pokud jste si na tyto otázky odpověděli kladně, pak vás potěšíme tímto článkem, ve kterém si řekneme o základním vybavení, na které určitě nesmíte zapomenout. Tak hurá na to!

Jan Žampa
11/10/2023
Rada
Jaké vybavení budete na ragby potřebovat, závisí na tom, jakému typu ragby se budete věnovat. Bezkontaktní formy tohoto sportu zahrnují pouze kondici, běh a rychlé myšlení, takže můžete hrát prakticky v jakémkoli sportovním oblečení, v němž se cítíte pohodlně. Hra v 15 hráčích však zahrnuje plný fyzický kontakt, takže se budete muset vybavit více.
Pokud si koupíte plastové kolíky, chůze po betonu nebo asfaltu v nich může způsobit ostré šrámy na hranách, takže je lepší se držet dál od tvrdých povrchů. Je také dobré investovat do klíče velikosti 10, abyste se ujistili, že vaše kolíky jsou před každou hrou spolehlivě připevněny, a v průběhu hry o žádný nepřišli.

Ragbyové boty

Ragby kopačky? Nepostradatelná součást výbavy. Možná se ptáte: „Nemůžu si prostě vzít fotbalové kopačky?“ Pokud mají špatný typ kolíků nebo špuntů, mohou způsobit zranění. Takže jen pro upřesnění, světová ragbyová organizace stanovila několik velmi pevných pravidel. V zásadě by ragbyový kolík měl být obvykle vyroben z pryže nebo kovu – jako je hliník –, ne delší než 21 mm, na konci alespoň 10 mm napříč a bez ostrých hran.

Uslyšíte, jak někteří hráči říkají, že hrají s plastovými špunty, ale stojí za to vědět, že rozhodčí musí před každým zápasem kontrolovat bezpečnost kopaček, a pokud s těmi vašimi nebude spokojený, nebudete moci hrát. Navíc je nepravděpodobné, že by vám plastové kolíky poskytly dostatečnou přilnavost, abyste odtlačili soupeře nebo změnili směr ve vyšší rychlosti. Vyplatí se tedy investovat do páru kopaček, který ochrání vás, vaše spoluhráče i vaše protivníky. Abyste se vyhnuli jakýmkoliv pochybnostem, vybírejte z obuvi specificky označené jako „ragbyové boty“.

Bezpečnostní tip: „Pokud si koupíte plastové kolíky, chůze po betonu nebo asfaltu v nich může způsobit ostré šrámy na hranách, takže je lepší držet se dál od tvrdých povrchů. Je také dobré investovat do klíče velikosti 10, abyste se ujistili, že vaše kolíky jsou před každou hrou spolehlivě připevněny, a v průběhu hry o žádný nepřišli.

Chránič zubů

Chránič zubů je další naprosto zásadní částí vybavení. Pro hráče ragby je rána do úst v určitém okamžiku nevyhnutelná. Čemu se však lze vyhnout, je nepříjemně vysoký účet za opravu chrupu u dentisty. A nejen to! Je prokázáno, že chrániče zabraňují otřesům mozku tím, že přidávají vrstvu tlumení mezi zuby. Kupte si tedy chránič o velikosti, která vám do úst dobře sedne, a poté postupujte podle pokynů na obalu. Díky tomu vám bude chránič zubů bezpečně držet na místě a nezpůsobí nepohodlí.

Ragbyové kraťasy

Kraťasy na ragby musí být vyrobeny z pevnějšího materiálu než u jiných sportů. Pokud se roztrhnou, může to být poněkud trapné. V obchodě tedy požádejte konkrétně o „ragbyové šortky“. Zároveň zajišťují lepší vazbu v mlýnech a při autových vhazováních.

Tréninkový ragbyový dres

Vaše zápasové tričko vám pravděpodobně poskytne váš tým nebo klub, ale pro tréninkové zápasy budete potřebovat tričko vyrobené z pevného a proti roztržení odolného materiálu. Vyzkoušejte pevnost trika ještě v obchodě třeba mírným natáhnutím. Pokud máte pocit, že by dané tričko dovedl 120kg protihráč roztrhnout, nechte ho ležet a jděte dál.

Ragbyové ponožky

Ponožky na ragby by měly být dlouhé, teplé a vyrobené z prodyšného materiálu odolného proti opotřebení. Důležitá je také pevná guma pod kolenem a kolem středu chodidla, aby se zabránilo sklouznutí.

Volitelná výbava

Chránič hlavy

Někteří útočníci a rojníci nosí helmu, která chrání před tržnými ranami a chrání uši před zraněním třeba v rucku nebo mlýnu. Na druhou stranu někteří hráči mají pocit, že s helmou mají menší přehled o tom, co se kolem nich děje. Většina z nich tak s radostí hraje celou svou kariéru bez ní. Záleží tedy na osobních preferencích, zda vám vyhovuje helmu mít či nikoli. Nikdo si o vás nebude myslet nic špatného, ať už máte helmu nebo ne, takže pokud budete mít lepší pocit s helmou na hlavě, pořiďte si ji.

Ramenní vycpávka

Poměrně málo hráčů používá vycpávky ramen. Někteří trenéři říkají, že pokud se od začátku naučíte dobrou techniku skládky, je z dlouhodobého hlediska méně pravděpodobné, že se zraníte. Na druhou stranu může vycpávka mírně ubrat na bolesti při nesprávně načasovaném nárazu. Takže je to na vás. Pokud si koupíte vycpávky, je to v rámci pravidel ragby (žádné tvrdé plasty – musí být vyrobeny z pevného, měkkého materiálu).

Jak vidíte, ani kontaktní forma ragby není na vybavení nijak zvlášť náročná, ať už z hlediska množství či financí. Jedná se o sport, který vás dostane do formy, užijete si při něm spoustu zábavy, poznáte lépe sebe samotné a zpevní vás po fyzické i mentální stránce. Stejně jako mnoho jiných kolektivních sportů i ragby někdy zabolí, ale pamatujte, že smyslem hry není protihráči způsobit bolest, ale připravit jej o míč a získat body. Takže pokud třeba jen trochu toužíte ragby zkusit, zahoďte pochyby a jděte do toho!