Orientační běh
Je možné, že si tento sport pamatujete ze svých školních let, kdy měl snad každý možnost účastnit se takového běhu v rámci školních aktivit. Někteří ji využili a jiní ne, ale věřím, že skoro všichni mají povědomí, že tento sport existuje a prakticky všichni vědí, že tato běžecká disciplína není jen o běhu, pohybu v terénu, ale také, jak již název napovídá, o orientačním smyslu.
Charakteristika disciplíny
Orientační běh je sport, který spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i technickou zdatností. Je ideálním sportem pro celou rodinu, protože sdružuje nejen všechny věkové kategorie, ale i různé výkonnostní skupiny. Je jen na vás, jakou kategorii si zvolíte, jakým tempem se budete na trati pohybovat a jak dlouhou dobu v lese strávíte.
Trať pro orientační běh je vždy jasně definována – kontroly jsou pospojované a musíte je absolvovat v daném pořadí. Počet kontrol vidíte na mapě i v popisech. Ty vám navíc říkají, na kterých objektech kontroly stojí a kde přesně jsou umístěny, aby byly jednoduše dohledatelné. Jak se dostanete na jednotlivé kontroly je již na vás. Vždy existuje nějaký ideální postup, který ale ne vždy vede přímo rovně.
Vybavení na orientační běh
K orientačnímu běhu potřebujeme několik nezbytných pomůcek: mapu, buzolu, čip a popisník. Mapa nám říká, kam a jak přesně máme běžet. Dostáváme ji až na startu a nikdy dopředu nevíme, co je na ní pro nás nachystáno. Buzolu používáme při korekci našeho směru a při orientaci mapy na sever. S čipem a popisníkem pak jsou nezbytnou výbavou každého orientačního běžce. Oblečení a obuv jsou pro náš sport poměrně specifické. Oblečení se vyrábí převážně z dederonu, což je lehká, vzdušná a odolná látka. Boty pro orientační běh pak nejvíce připomínají atletické tretry. Největším rozdílem je robustnost boty a množství špuntů s hřebíky nejen v přední části chodidla.
Disciplíny orientačního běhu
Je třeba zmínit, že v orientačním běhu existuje několik různých disciplín: sprint, knock-out sprint, sprintové štafety, krátká trať, zkrácená trať, klasická trať, noční závod a lesní štafeta.
Sprintové závody jsou většinou organizovány ve městě a směrné časy pro vítěze se pohybují kolem 15 minut. Knock-out sprint je nejnovější disciplínou ze všech výše uvedených a troufám si říct, že je zároveň divácky nejatraktivnější. Běží se většinou 4 kola v jeden den a systém je velmi podobný jako v běžeckém lyžování.
Zbytek disciplín se již odehrává převážně v lese. Krátká trať je nejtechničtější disciplínou a směrný čas se pohybuje kolem 35 minut pro většinu kategorií. Stejný čas pak platí pro závody štafet, kde je potřeba celkem tří závodníků v týmu. Královskou disciplínou je pak klasická trať. Zde se směrný čas vítěze mění podle kategorie. Hlavní ženská trať má vítězný čas někde mezi 70–80 minutami, pánská trať mezi 90–100 minutami.