Kam v ní budete chodit?
Při výběru prošívané bundy je nejdůležitější zamyslet se nad tím, v jakých podmínkách ji budete používat. V systému 3 vrstev je možné prošívané bundy používat jako druhou i třetí vrstvu. Poskytují totiž skvělou tepelnou izolaci, ale velmi často se používají jako třetí vrstva, na funkční trička a hřejivé mikiny nebo svetry. V extrémních podmínkách dokonce prošívané bundy fungují jako třetí ze čtyř vrstev. Pod ni snadno oblečete tenké tričko, které zaručí odvod potu, hřejivou fleecovou mikinu nebo svetr a na ni bundu s membránou, která ostatní vrstvy ochrání před srážkami.
Prošívané bundy jsou lehké a kompaktní a mají výborné termoizolační vlastnosti. Tyto vlastnosti ocení turisté, horolezci, ale i kavárenští povaleči. Z nepřeberného množství péřových i vatových bund si vybere tu pravou úplně každý.
Přírodní materiály nebo syntetika?
Když přijde na prošívané bundy, na výběr je z nespočtu variant. Můžete si pořídit bundu plněnou nadýchaným peřím, nebo syntetickým materiálem. Peří je ideální do velmi chladného počasí bez srážek, duté vlákno nebo jiné syntetické materiály vás zase udrží v teple i když zmoknete.
Kdy sáhnout po péřovce
Hlavní výhodou péřových bund je jejich nízká hmotnost, skladnost a bezkonkurenční termoizolační vlastnosti. Péřovka vás podrží při pití svařeného moštu na náměstí, při cestě do práce, na rodinné vycházce i při expedici na Mount Everest. Bundu plněnou peřím nacpete do expedičního batohu i do kabelky. Peří má výbornou schopnost udržet teplo, protože vytváří malé vzduchové kapsy, které perfektně izolují. Kdy je tedy péřová bunda tou pravou volbou?
- Plánujete-li dlouhé túry v suchém a chladném počasí.
- Když potřebujete maximální teplo při minimální hmotnosti (ideální na extrémní outdoorové aktivity nebo zimní sporty).
- Máte málo místa.
- Pokud hledáte bundu, která vás udrží v teple, i když stojíte na místě a nic neděláte. To se vám může stát při pití horké čokolády i při jištění prvolezce na ledopádu.
Nevýhody péřovek:
- Když bunda promokne, peří ztrácí svou izolační schopnost. Před dalším použitím je také třeba bundu pořádně usušit, jinak může začít plesnivět.
- Péřové bundy je třeba pečlivě udržovat, aby neztratily svou funkčnost.
Kdy je lepší syntetika?
Bundy se syntetickým plněním se hodí vždy, když potřebujete odolný kousek, ve kterém se nebudete muset bát zmoknutí. Duté vlákno udrží teplo i když je vlhké, takže si bunda zachová izolační vlastnosti i v dešti či sněhu. Vatové bundy bývají těžší a objemnější než péřovky, rozhodně jsou odolnější vůči vlhkosti a snadněji se udržují. Protože není třeba používat ultra lehké a skladné materiály, jsou často odolnější vůči roztržení nebo jinému poškození. Kdy je lepší sáhnout po vatované bundě?
- V deštivém prostředí nebo v místech s proměnlivým počasím.
- Pokud neplánujete bundu nosit v extrémně chladném počasí, ale spíše v mírnějších zimních podmínkách.
- Když vám záleží na praktickém, snadno udržovatelném oblečení, které bude funkční.
- Když chcete levnější bundu, která pořádně zahřeje.
Nevýhody:
- Syntetické vlákno je těžší a méně skladné než peří.
- Bunda s vatovou výplní není tak lehká a prodyšná jako péřová bunda.
Jak hřejivý model budu potřebovat?
Přímo v produktové kartě nebo v informacích o výrobku je většinou uvedeno, jak hřejivá bunda je a do jakých teplot je určena. Co ale znamenají čísla na péřových výrobcích a jak poznáte, jestli se bunda hodí na podzimní vycházky, nebo na alpinistické expedice?
U vaty i peří je to zdánlivě jednoduché, čím naducanější bunda, tím větší teplo. Termoizolační schopnosti se však odvíjí od několika faktorů. V případě bund plněných peřím záleží na tom, kolik peří v bundě je a jaká je jeho plnivosti.
Plnivost, neboli loft, je hodnota, která udává, jaký objem má peří po úplném roztažení a nafouknutí. Čím vyšší číslo, tím více dokáže peří zadržet vzduch, tedy poskytuje lepší tepelnou izolaci. Záleží však také na množství peří, kterým je bunda naplněná. Zjednodušeně by se dalo říct, že čím vyšší hodnota cuin, tím lepší izolační a tepelné vlastnosti péřové bundy. Pokud byste ale srovnávali dva různé modely se stejnou plnivostí, přičemž jeden by měl poloviční hmotnost, lehčí bunda bude pochopitelně méně hřejivá.
Chcete-li porovnat dvě podobně velké bundy plněné peřím, nejsnadnější je vynásobit hmotnost peří hodnotou cuin. Čím vyšší číslo, tím větší hřejivost.
Příklad:
Rozhodujete se mezi dvěma bundami:
Bunda ve velikosti M s náplní o hmotnosti 130 g a plnivostí 800 CUIN Bunda ve velikosti M s náplní o hmotnosti 180 g a plnivostí 660 CUINJednoduchým výpočtem (130 × 800 = 104 000 a 180 × 660 = 118 800) zjistíte, že druhá bunda poskytne lepší tepelnou izolaci při nižších teplotách a je tedy vhodná do chladnějších podmínek.
Na detailech záleží
Další věc, na kterou se zaměřte, jsou detaily. Kapuce, kapsy, zipy, manžety, poutka… Kapuce je skvělá pro extra ochranu před větrem nebo deštěm, a to při procházce po městě i na horské túře. Kapsy, které mají dobré zipy, vám umožní bezpečně uschovat vše, co potřebujete. Obousměrný zip využijete při alpinismu, ale také při sezení či oblékání jiných kousků oblečení. Větší jezdce zaručí, že zip snadno zapnete, aniž byste si museli sundávat rukavice. Manžety a elastické části na rukávech a v oblasti pasu vám pomohou udržet teplo uvnitř a zabrání pronikání chladu nebo sněhu. Při výběru si bundu oblečte a všechny vychytávky vyzkoušejte, malé věci často dělají velké rozdíly.
Správná péče
Ať už máte bundu plněnou peřím nebo syntetickou vatou, nezapomínejte na to, že aby vám dlouho a dobře sloužila, je důležité ji správně udržovat. Zkontrolujte etiketu s doporučeními výrobce a pečujte o svou bundu tak, jak je doporučeno. Pravidelně ji čistěte a uskladňujte na suchém místě. Vatovou i péřovou bundu můžete snadno prát doma, pokud si na to však netroufáte, nebojte se ji zanést do čistírny.
V případě, že si pořídíte péřovou bundu, je důležité dbát na to, abyste ji nijak nepoškodili. Z trhlin a dírek totiž velmi snadno uniká peří, což vede ke zhoršení termoizolačních vlastností bundy. Pokud se vám však přeci jen tkaninu podaří někde protrhnout nebo proříznout, nezoufejte. Díky samolepicím záplatám nebo speciálním opravným páskám si bundu můžete snadno opravit sami. Poškozené místo stačí očistit a přelepit a můžete pokračovat v jejím nošení. Záplaty v některých případech dokonce seženete v barvě bundy!
Ať už se chystáte na hory, na trhy nebo jen venčit psa v mrazivém ránu, prošívaná bunda je ten pravý společník. Péřovka vás zahřeje při těch nejnižších teplotách, s vatovou bundou zase můžete vyrazit ven i v pořádném lijáku. Stačí si ujasnit, co od bundy čekáte a pak jen vybrat tu, která s vámi bude držet krok. Nezapomeňte, i drobnosti jako kapuce, kapsy nebo odolný zip mohou udělat velký rozdíl. Když se o svou bundu budete dobře starat, bude vás hřát dlouhé roky. Tak si vyberte takovou, kterou nebudete chtít nikdy nechat doma.