Jak vybrat kopačky

Výběr správných fotbalových bot je zcela zásadní pro požitek ze hry. S kvalitním obutím můžete využít vašich fotbalových předností a zároveň vylepšit kontrolu míče i přesnost a rychlost střel. V dnešní době nalezneme na trhu nepřeberné množství modelů, které disponují nejnovějšími technologiemi. Ty mají zajistit co možná nejlepší herní zážitek. Pokud kopačky vyberete špatně, může se stát, že se pro vás fotbal stane nepříjemnou záležitostí. Zejména pokud vybíráte kopačky pro dítě do jeho fotbalových začátků, je potřeba vybírat velmi důkladně. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

David Musiol
07/09/2020
Rada

POVRCH

Jako první je potřeba zvážit, na jakém povrchu budete hrát. Na základě toho si pak můžete vybrat z následujících typů kopaček:

Lisovky (FG/AG/MG) – Jedná se o nejpoužívanější typ kopaček, a to především díky jejich univerzálnosti. Jsou ideální na přírodní trávník, ale zvládnou také mokrý povrch a umělou trávu. 

Kolíky (SG) – Tento typ bot se využívá pouze na mokrou přírodní trávu a podmáčené nebo bahnité hřiště. Podrážka je tvořena hliníkovými kolíky, které zabraňují podklouznutí. Pokud sháníte kopačky pro děti, tento typ nedoporučuji, jelikož kolíky mohou být pro dětskou nohu nepříjemné a tlačit do chodidel. Tento typ volí spíše dospělí hráči.

Turfy (HG) – Fotbalové boty s relativně jemným vzorkem, který však zajistí dobrou přilnavost. Využívají se zejména na umělém trávníku, případně na tvrdém přírodním trávníku. Pokud děti trénují na umělé trávě, určitě doporučuji volit právě turfy.

Sálovky (IC) – Nebo také futsalová obuv. Jak už název napovídá, tyto boty se používají ve vnitřních prostorách a halách. Můžete je použít i na tartanu nebo na betonu. Mají speciálně uzpůsobenou podrážku tak, aby neklouzala a nezanechávala šmouhy.

MATERIÁL

Materiál kopaček může být buď přírodní (kůže) nebo syntetický. Některé modely jsou dělané pouze z jednoho materiálu, ale seženeme také hybridní boty, které oba typy kombinují. Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody. 

Syntetika – Syntetický materiál bych doporučil fotbalovým začátečníkům, případně rekreačním hráčům. I když to není pravidlem, většinou jsou levnější než boty kožené, a dokážou se lépe přizpůsobit noze. Také vyžadují jen minimální péči a čištění. 

Kůže – Kožené kopačky bývají dražší, ale pohodlnější než kopačky syntetické. Je potřeba se o ně řádně starat a mohou být, zejména ze začátku, trochu tužší. Po čase se ovšem velice dobře přizpůsobí tvaru nohy. Doporučuji je proto primárně majitelům širších chodidel. Kůže bývá také o trochu těžší než syntetika.

TVAR

Kopačky se vyrábí ve dvou různých provedeních. Poněkud klasičtější jsou nízké boty (low cut), které mají dlouholetou tradici. V poslední době se stále častěji objevují kotníkové kopačky. Kromě toho, že se jedná o trend posledních let, tyto boty by měly lépe fixovat kotník a zlepšovat kontakt s míčem.  

Co se týče zavazování, pokud pořizujete kopačky pro děti, popřemýšlejte nad zavazováním na suchý zip. Malé děti si sami nedokážou boty na tkaničky tak dobře utáhnout, což může mít negativní vliv nejen na trénink, ale i na nohu. Pokud budou mít suchý zip, snadněji se jim zapne a kdykoliv během tréninku si ho dokážou dotáhnout. 

Pro starší děti a dospělé fotbalisty pak samozřejmě volte zavazování na tkaničky.

VELIKOST

Když si vyberete ideální kopačky dle vašich požadavků, nezapomeňte věnovat stejnou pozornost také volbě správné velikosti. Zejména u dětí je to jeden z hlavních faktorů, který rozhoduje o tom, jestli dítě bude fotbal bavit nebo ne.

Doporučuji pořizovat kopačky vždy alespoň o 5 mm větší, než je velikost nohy. Noha při hře otéká a roztahuje se. Pokud budou kopačky malé, budete se v nich cítit nepohodlně a stísněně. Naopak pokud bude bota větší, hráč bude mít problém s ovládáním míče a i samotný běh bude obtížnější.

Přeji vám šťastnou ruku při volbě toho správného obutí. Pevně věřím, že si i za pomocí těchto mých rad vyberete ty správné boty na fotbal, které jen podtrhnou váš talent.